Znajomość zasad BHP na budowie, czyli przepisy kontra rzeczywistość

Budownictwo to specyficzna branża, w której o wypadek nietrudno, a przestrzeganie zasad BHP na budowie odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu wszystkim pracownikom bezpieczeństwa. Wciąż jednak słyszy się, że niektóre firmy tnąc koszty, robią to najczęściej kosztem wydatków właśnie na inwestycje w BHP. Z czego wynika takie postępowanie oraz czy BHP na budowie to na pewno wydatek?

BHP na budowie, a rzeczywistość

Duża ilość wypadków na budowach nie wynika jedynie z zaniedbań pracowników, przedsiębiorcy nie ukrywają tego, że jeżeli pojawia się konieczność oszczędności, to są one przeprowadzane bardzo często kosztem środków bezpieczeństwa. Taka sytuacja ma najczęściej miejsce w małych przedsiębiorstwach, gdzie polityka firmy nie jest jeszcze tak bardzo zorientowana na inwestowanie w bezpieczeństwo pracowników, którzy są przecież zasobem firmy, o który powinno się dbać w szczególny sposób.

Nie można jednak całej odpowiedzialności zrzucać na kierownictwo firm — bezmyślność i rutyna pracowników, jak również osób sprawujących nadzór nad nimi to druga z przyczyn, które doprowadzają do tego, że praca na budowie staje się czasem niezwykle niebezpieczna. W wielu przypadkach bywa tak, że pracownicy zostali odpowiednio przeszkoleni, przydzielone zostały im środki ochrony osobistej (określone odpowiednio po analizach, takich jak pomiary hałasu, wibracji – wykonanych przez doświadczone firmy takie jak www.smc-bhp.pl), jednak nie stosują ich oni w odpowiedni sposób, unikając np. noszenia kasku.

BHP na budowie to inwestycja, nie koszt

BHP na budowie jest czymś więcej niż tylko kosztem — nie da się w końcu przecenić wartości, jaką jest życie i zdrowie ludzkie. Większość dużych przedsiębiorstw już dawno przestała oszczędzać na BHP, decyzja ta wynikła jednak nie tylko z czysto moralnych przesłanek, ale również z twardych wyliczeń.

Koszty, jakie ponosi przedsiębiorstwo w związku z ewentualnymi zaniedbaniami, które prowadzą do wypadków to m.in. stracony czas pracy, koszty zakłóceń w trakcie trwania prac budowlanych, koszty związane z opóźnieniami czy wreszcie straty związane z majątkiem trwałym firmy oraz świadczenia na rzecz poszkodowanego i jego rodziny. Duże przedsiębiorstwa dostrzegają jeszcze jeden ważny aspekt, a więc straty wizerunkowe, które w przyszłości mogą w poważny sposób odbić się na ich działalności.

BHP na budowie to temat, który od lat wzbudza wiele kontrowersji, i choć wiele zmieniło się na lepsze, to wciąż wiele jest również do poprawy.

Dodaj komentarz