Jak dorobić do emerytury?

Polskie emerytury nie należą do najwyższych, o czym przekonuje się szerokie grono seniorów. Świadczenia emerytalne przynoszące niski dochód, w większości nie wystarczają nawet na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Zważając, na trudną sytuację finansową emeryci, decydują się na podjęcie dodatkowej pracy. Dzięki niej zwiększają swój dochód, co wpływa na podwyższenie emerytury.

Praca na emeryturze, a świadczenia

Przejście na emeryturę nie wyklucza podjęcia zatrudnienia. Dodatkowa praca nie tylko przynosi zyski – pozwala aktywnie wypełnić wolny czas, spełniać marzenia oraz być wsparciem dla rodziny. Należy wziąć pod uwagę, że praca na emeryturze może przynieść częściową lub całkowitą utratę świadczenia. Kapitał, jaki mogą, dorobić emeryci uzależniony jest, od wysokości miesięcznego wynagrodzenia publikowanego przez Główny Urząd Statystyczny.

Kiedy można dorobić do emerytury?

Każdy emeryt, który osiągną wiek emerytalny, czyli 60 lat kobiety i 65 lat mężczyźni bez żadnych ograniczeń może dorabiać do emerytury. W przypadku osób, które wcześniej pobierały, świadczenia emerytalne, obowiązuje limit przychodów. Od przychodu uzależnione jest zawieszenie lub zmniejszenie emerytury. To bardzo ważny punkt, o którym każdy senior powinien pamiętać, decydując się na podjęcie zatrudnienia.

Zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia występuje w przypadku osiągania przychodów m.in:

  • z tytułu wykonywania pracy w ramach stosunku pracy

  • pobierania stypendium sportowego

  • wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia oraz innych umów o świadczenie usług

  • prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej

  • wykonywania pracy w rolniczej spółdzielni kółek rolniczych lub produkcyjnej

  • wykonywania umowy nakładczej

  • służby pełnionej w tzw. służbach mundurowych

Zapał, energia oraz wiara w siebie coraz bardziej popychają seniorów do podjęcia pracy na emeryturze. Emeryci chętnie podejmują dodatkowe zatrudnienie, które nie tylko przynosi korzyści finansowe, bo także wpływa na, samopoczucie dając radość z pomocy innym.

Jak dorobić do emerytury? To pytanie najczęściej zadawane przez emerytów. Poniżej przedstawimy kilka przykładów stanowisk pracy, które mogą stanowić dodatkowe źródło dochodu emeryta.

OPIEKUNKA DO DZIECI

Emerytowana opiekunka to najczęstszy wybór mam podejmujących decyzję powierzenia swoich dzieci niani. Rodzice, troszcząc się o dobro swojego dziecka, przeprowadzają pewnego rodzaju „casting”, który umożliwia selekcję potencjalnych kandydatek na opiekunkę. Zadziwiające jest, że mamy najczęściej wybierają emerytki na opiekunkę swojego malucha. Decyzja najczęściej ukierunkowana jest dojrzałością oraz doświadczeniem seniorek, które całkowicie oddają się swojej pracy i w bezpieczny oraz odpowiedni sposób potrafią zająć się każdym dzieckiem.

UDZIELANIE KOREPETYCJI

Udzielanie korepetycji jest kolejnym przykładem uzyskania dodatkowego dochodu przez seniora. Nie tylko większość emerytowanych nauczycieli, bo także seniorzy biegle posługujący się językiem decydują się na udzielanie korepetycji. Dorabiający w ten sposób korepetytorzy zwiększają swój dochód. Tego rodzaju praca wymaga podtrzymywania ciągłej aktywności oraz zaangażowania w dalsze wykonywanie zawodu.

KONSULTANT KOSMETYKÓW

Bycie konsultantem kosmetyków jest popularnym sposobem na zarobek zarówno wśród nastolatek, jak i dojrzałych kobiet. Emerytki tym samym zajmują się tym, co od zawsze kochały, czerpiąc z tego korzyści, które podreperują ich domowy budżet. Wykonywanie tego zawodu nie wymaga kwalifikacji ani żadnej dodatkowej wiedzy. Sprzyja nawiązywaniu nowych kontaktów z klientami. Oprócz zwiększenia zamówienia oraz związanych z tym przychodów emerytki mogą stworzyć miłe relacje z klientkami. Praca konsultantki kosmetyków wymaga miłego uśmiechu na twarzy oraz uprzejmości, którą z pewnością zauważą konsumenci. To ogromna szansa na urozmaicenie życia każdej kobiety po 60 – ce.

OGŁOSZENIA W INTERNECIE

Często emeryci chętni na podjęcie dodatkowej pracy nie znajdują szybkiego zatrudnienia. Znalezienie pracy w Polsce wiąże się z długotrwałym śledzeniem ofert, a w konsekwencji rozmową kwalifikacyjną. Nie zawsze jednak taka rozmowa może zapewnić sukces. Zamieszczenie ogłoszenia w internecie – to jeden z najlepszych sposobów, dzięki któremu emeryt może zareklamować swoje usługi. Ludzie najchętniej przeglądają atrakcyjne ogłoszenia na portalach, co w konsekwencji przyczynia się do ich sprawdzenia. Zarówno doświadczeni emeryci różnych branż, jak i seniorzy pragnący podjąć zatrudnienie mogą skorzystać z takiej formy pokazania swoich umiejętności i zapału do działania.

ROZNOSZENIE ULOTEK PROMOCYJNYCH

To ostatnio modne zajęcie podejmowane przez emerytów. Roznoszenie ulotek promocyjnych po mieszkaniach lub domach jednorodzinnych stwarza dodatkowe źródło dochodu. Tego rodzaju praca wymaga ogromnej sprawności oraz zaangażowania. Zawód nie rzadziej spotykany u osób starszych, a niżeli młodych. Wykonywany przez osoby starsze, których głównym celem jest szybkie zdobycie dodatkowych pieniędzy na utrzymanie. Taka praca zauważalna jest w szczególności wśród mężczyzn. Spotyka się z pochwałą wśród pracodawców, którzy doceniają ich sumienność i rzetelność. Ponadto seniorzy wzbudzają większe zaufanie, przez co chętniej wpuszczane są do klatek schodowych.

Dodaj komentarz